24 kwietnia 2020

Rosyjski wynalazek - "Ptasie Mleczko".


Zajadając się cudownym smakołykiem, jakim jest "Ptasie Mleczko", nawet nie przypuszczamy, że smakujemy "ruski wynalazek".  
Ja też o tym nie miałam pojęcia, aż do dzisiaj.... 
We Władywostoku w wieku 87 lat zmarła  Anna Fiodorowna Czułkowa honorowa obywatelka miasta i autorka słynnej marki - czekoladek „Ptasie mleczko”. 
O jej śmierci poinformowała dzisiaj służba prasowa administracji stolicy Kraju Nadmorskiego.
Anna Czułkowa urodziła się na początku 1934 r. w regionie Riazania. Jej rodzina w ramach wojennych przesiedleń znalazła się w 1940r. na Dalekim Wschodzie.
Kiedy skończyła 16 lat, poszła do pracy w fabryce cukierniczej. 

Jeszcze w czasach ZSRR, przed cukiernikami postawiono zadanie opracowania cukierka wypełnionego sufletem, pani Anna opracowała oryginalny, bardzo udany przepis na osnowie agar-agara.
Produkcja "Ptasiego Mleczka", zwanego pierwotnie "Ptaszek", ruszyła we Władywostoku w 1967r.
Anna Czułkowa opracowała wiele technologii znanych w Rosji i cieszących się popytem wyrobów cukierniczych - wafelkowo-czekoladowy torcik "Marzenie" („Mieczta”), czekoladki "Kometa", "Meteoryt", a za "Złoty Róg" otrzymała medal. 

Rosjanie uhonorowali ją wieloma odznaczeniami państwowymi, w 2000r. została honorową obywatelką Władywostoku. 
Ilekroć będę się zajadała ulubionym "Ptasim Mleczkiem" z wielką czułością będę pamiętała o jego Twórczymi.

R.I.P.


W Polsce, wyrób cukierniczy pod nazwą "Ptasie mleczko" powstał przed wojną, ale cukiernicy w powojennej Polsce nie zadbali o należytą ochronę nazwy pysznej "pianki" w czekoladzie. Dlatego też radzieckie "Ptasie mleczko", jest pierwszym oficjalnym tego typu wyrobem.
Według informacji podawanych przez przedsiębiorstwo dawniej polskiego, a obecnie japońsko-koreańskiego koncernu cukierniczego "E. Wedel", prosperującego nadal w naszym kraju, nazwę dla tego specyficznego wyrobu cukierniczego wymyślił Jan Wedel w 1936 roku.
10 lipca 1936 roku zarejestrowano pod numerem 27069 znak towarowy „Ptasie Mleko” wraz z jego nieistotną odmianą „Ptasie mleczko”.
Prawo ochronne na ten znak towarowy wygasło jednak 10 lipca 1956 roku na skutek jego nieprzedłużenia na kolejny okres.
I właśnie w tym czasie powstało radzieckie „Ptasie mleczko”, kojarzone obecnie w Rosji przede wszystkim jako torcik „Ptasie mleczko”.
Przez szereg lat wyroby o tej nazwie były wytwarzane przez różnych producentów, w kraju i zagranicą. W Polsce istniała też branżowa norma na ten typ produktów cukierniczych.
Dopiero w 1985 roku Zakłady „22 Lipca, d. E. Wedel” zarejestrowały pod nr 61591 słowno-graficzny znak towarowy „d. E.Wedel Ptasie Mleczko”. 
W kolejnych latach Urząd Patentowy RP rejestrował na rzecz różnych przedsiębiorstw cukierniczych słowno-graficzne znaki towarowe zawierające sformułowania „Ptasie mleczko”. Argumentował, to tym, że wyrażenie „ptasie mleczko” to rodzajowe określenie wyrobów cukierniczych. 
W 2003 roku oznaczenie słowne „Ptasie Mleczko” zostało zarejestrowane przez spółkę Lotte Wedel sp. z o.o. jako wspólnotowy (Unii Europejskiej) znak towarowy o numerze 003475291.
Od 2006 r. Cadbury Wedel dokonywał zgłoszenia do Urzędu Patentowego RP także słownego znaku towarowego „Ptasie Mleczko”. Po 8 latach, 30 czerwca 2014 r. znak ten ostatecznie został zarejestrowany pod nr 266762.  
Tylko, że od 1967r. ta nazwa jest zastrzeżona dla radzieckiego/rosyjskiego „Ptasiego mleczka” .


4 komentarze:

  1. Szanowna Pani. Widzę, że prawnicy spółki Lotte Wedel sp. z o.o. częściowo sprowadzili Panią do parteru aczkolwiek nie do końca. Tzw. rosyjskie ptasie mleczko to po prostu skradziona (a dokładniej przekazana przez polskich towarzyszy) receptura Ptasiego Mleczka Jan Wedla. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem rosyjski wafelkowo-czekoladowy torcik "Marzenie" to z kolei kopia znanego od lat 30-tych Torciku Wedlowskiego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Musi Pan kupić okulary, bo wyraźnie ma Pan problem z widzeniem. A i czytaniem ze zrozumieniem ma Pan pewne kłopoty.
      Nikt mnie nie sprowadzał do parteru, po co i zresztą w jaki sposób, skoro ja zamieścilam notkę o Annie Czułkowej półtorej godziny przez Pana komentarzem?
      W Wedlu siedzą i śledzą mój blog i wychwytują wszystko,co napiszę o "piane w czekoladzie"?
      Nie mają nic innego do roboty, tylko nosem w komputerze śledzą każde moje zdanie...
      To nie ABW, ale koncern cukierniczy, chyba Pan firmy pomylił.
      Pan chyba nie do końca zdaje sobie sprawę jakie brednie wypisuje.
      I po co mieliby się ze mną kontaktować prawnicy z Wedla?
      Napisałam coś niezgodnego z prawdą?
      Mają Rosjanie swoje "Ptasie mleczko" i są z niego dumni, mają i Polacy, które pełne chemii serwuje im japońsko-koreański koncern. Ale też dobre. Mnie smakuje.
      To raczej Rosjanie powinni się Pan zainteresować i twierdzeniem, że receptura "ptasiego mleczka", została przez Annę Czułkową skradziona!
      Jeśli przekazana nielegalnie przez Polaków - to też proszę na to niezbite dowody.
      Bo jeśli tak jest, to proszę o niebite dowody, a ja na pewno je publicznie przedstawię.

      Usuń
    2. Ma pani jednak cierpliwość. Zazdroszczę i pozdrawiam.

      Usuń
  2. Muszę m, tylko anielska cierpliwość i wyjaśnienie , niejednokrotnie po wielokroć tego samego, przynosi jakieś rezultaty.
    Piszę o Rosji, Rosjanach, o Putinie nie tylko w celach informacyjnych, lecz także edukacyjnych.
    Polska rusofobia ma wiele źródeł, jednym z nich jest niewiedza, bazowanie na stereotypach wyniesionych z domów, lub serwowanych obecnie przez polityków i media, nie do końca uczciwych historyków.
    To trudna materia, ale trzeba się z nią w końcu zmierzyć.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń