19 kwietnia 2020

Putin na froncie walki z zarazą



Władimir Putin, Nowo-Ogariowo, 17.04.20202

Zmęczona twarz, smutne oczy i trudne decyzje. Wredny wirus, który wykluł się w Chinach zdemolował plany rosyjskiego prezydenta.

Władimir Putin, który zażarcie toczył polityczne boje ze światem Zachodu o godne uczczenie 75-lecia pokonania przez Armię Radziecką nazistowskiej nawałnicy, o prawdę historyczną, musiał z ogromnym smutkiem poinformować Rosjan, że tego roku - 9 maja - nie będzie uroczystej, jubileuszowej parady wojskowej na Placu Czerwonym, nie przejdzie też ulicami Moskwy i innych miast Rosji - Pułk Nieśmiertelnych, będący hołdem rodzin wobec bliskich, którzy zginęli w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Wcześniej z tego samego powodu odwołał zaplanowane na 22 kwietnia br. referendum ogólnorosyjskie dot. zmian w konstytucji.
Prezydent Rosji ogłasza, że  wojskowej defilady na 75-lecie zwycięstwa nad faszyzmem na Placu Czerwonym w tym roku nie będzie, zostaje przesunięta na inny termin
Miałam zamiar podsumować minione niedawno 20-lecie rządzenia Rosją przez Władimira Putina. Akurat u naszych wschodnich sąsiadów czas prawosławnej Wielkanocy, świąteczny, dobra okazja by pokazać, jak wiele się w Rosji zmieniło. Punktem wyjścia miały być wiosenne porządki w Rosji, zainaugurowane w tym roku przez prezydenta Putina znacznie wcześniej niż zwykle i o szerokim aspekcie: zmiana rządu, nowe preferencje polityczne, zmiany w federalnej konstytucji.
Niestety, moje plany legły w gruzach. Nie ma skali porównawczej do tego, co się obecnie dzieje na świecie i w samej Rosji z powodu zarazy wirusem COVID-19. Trudno na tym tle oceniać działania rosyjskiego prezydenta w ostatnich 20-tu latach. Na podsumowanie jego niezaprzeczalnego dorobku przyjdzie czas nieco później. Teraz wszedł on w ostrą fazę niewyobrażalnego sprawdzianu. Wirus COVID-19 testuje bezpardonowo rosyjski organizm państwowy i jego system ochrony zdrowia obywateli. Robi to na całym świecie i Rosja nie jest tu żadnym wyjątkiem.
11 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podczas konferencji prasowej podała, że epidemię koronawirusa z Chin należy określać mianem pandemii. Według najnowszych danych WHO, na świecie zarejestrowano już ponad 2,2 mln przypadków zarażenia tym wirusem, zmarło ponad 148 tys. osób w 213 krajach.

NA POLU WALKI

Rosja prowadzi walkę z śmiertelnym wirusem na kilku frontach. Jest to walka wielopłaszczyznowa. Świat nauki rosyjskiej – prowadzi badania nad testami do jego wykrycia, nad lekami pomagającymi zwalczać skomplikowane zapalenie płuc, jakie wirus wywołuje, oraz nad szczepionką antywirusową. Wirusolodzy zastanawiają się nad jego najważniejszymi cechami i przedstawiają metody ograniczania epidemii, zwłaszcza w dużych aglomeracjach. Służba zdrowia, walczy bezpośrednio z wirusem w szpitalach, służby sanitarne z zahamowaniem epidemii. Administracja państwa wdraża zalecenia, subsydiuje badania, buduje nowe szpitale i je wyposaża, monitoruje na bieżąco przebieg epidemii w Rosji. A rosyjski przemysł przestawia się na produkcję wyposażenia medycznego, koniecznego do walki z zarazą.
Władimir Putin, prawosławna Wielkanoc, 19.04.2020
Składając dzisiaj Rosjanom wideo-życzenia z okazji prawosławnej Wielkanocy, Władimir Putin, nawiązując do pandemii, powiedział m.in.:

 „Razem, łącząc siły, rozwiązujemy pojawiające się problemy. I do tego, jak już wielokrotnie mówiłem, mamy wszystko: zdrową, silną gospodarkę, potencjał naukowy, niezbędną bazę materialną i wysoce profesjonalną w dziedzinie opieki zdrowotnej kadrę medyczną.Uważnie analizujemy doświadczenia innych krajów, aktywnie komunikujemy się z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi i kolegami, rozumiemy, co się dzieje, widzimy ryzyko, wiemy, co należy zrobić na każdym poziomie rozwoju sytuacji i robimy to, co konieczne. Jednocześnie pracujemy przed terminem ograniczenia epidemii.

Oczywiście, że wszystkie środki ochrony życia i zdrowia ludzi, wspierania gospodarki wymagają dodatkowych i dużych zasobów i rezerw. Mamy je. Korzystamy z nich - ostrożnie, precyzyjnie, w oparciu o obecną sytuację, przede wszystkim, by pomóc ludziom, rodzinom, które są obecnie w trudnej sytuacji. Wszystkie poziomy rządowe działają rytmicznie, w sposób uporządkowany, odpowiedzialny. Sytuacja jest pod pełną kontrolą. Całe nasze społeczeństwo jest zjednoczone w obliczu wspólnego zagrożenia”.

Nie są to tylko okazjonalne słowa, one oddają rosyjską rzeczywistość.

SZPITALE

W podmoskiewskiej regionie Woronowskim oddano, wybudowany w miesiąc (!), szpital zakaźny dla chorych z powodu koronawirusa. Prezydent Putin, w swojej rezydencji na obrzeżach Moskwy -Nowo-Ogariowo, dzięki telełączom, oglądał dwa dni temu (17 kwietnia) oddanie obiektu w ręce lekarzy. Jest to doskonale wyposażony szpital, zwany „profilowanym centrum medycznym” na 500 łóżek. Pierwsi pacjenci będą tam przyjęci 20 kwietnia. Szpital ten jest bardzo potrzebny w Moskwie, jest ona bowiem nadal głównym ośrodkiem epidemii koronawirusa w Rosji.
Podmoskiewski szpital zakaźny dla chorych z powodu wirusa COVID-19, 17.04.2020
Wg danych (dzisiejszych, z 19 kwietnia) federalnego sztabu do walki z rozprzestrzenianiem się wirusa w Rosji — potwierdzono już 42 853 przypadki zarażenia koronawirusem
Minionej doby w Rosji potwierdzono 6060 przypadków zarażenia koronawirusem w 78 regionach. Prawie 43% nie miało klinicznych objawów choroby”, podano w komunikaci
Najwięcej przypadków, ponad połowę odnotowano w poprzednim dniu w Moskwie (3570), obwodzie moskiewskim (709) i obwodzie niżnonowogrodzkim (129). W ciągu doby wyzdrowiały 234 osoby. Łącznie ze szpitali wypisano 3291 pacjentów. Zmarło 48 osób. 
Rosyjskie służby sanitarno epidemiologiczne szacują szczyt epidemii w kraju za 3 tygodnie.
Wyścig o życie chorych w Rosji trwa. Równolegle na terenie całego kraju buduje się na zlecenie rosyjskiej armii w błyskawicznym tempie kolejnych kilkanaście szpitali zakaźnych, mają być gotowe do połowy maja. Do końca kwietnia powstanie z tej puli - osiem
Równocześnie z cywilnym szpitalem dla Moskwy, w Niżnym Nowogrodzie otworzono pierwsze z 16-tu zaplanowanych - wielofunkcyjne centrum medyczne Ministerstwa Obrony na 60 łóżek, obiekt jest gotowy do podjęcia pracy.

W tym chlubnym dziele mają udział też Polacy. Firma „Nemen” dostarczyła na plac budowy podmoskiewskiego szpitala armaturę zaworowo-regulacyjną, w większości polską!
Polak z Pszowa, Tomasz Tosta, jest prezesem moskiewskiej spółki JOINT VENTURE NEMEN LLC, zajmującej się hurtową sprzedażą w sektorze budowlanym, jak przyznał w rozmowie z red. Krzysztofem Podgórskim (Trybuna) na Facebook (FB): „udało się sprzedać coś w tych ogromnie trudnych czasach. Ale na to kilkanaście miesięcy pracowaliśmy. Szpital powstał błyskawicznie, ale z firmami, które go budowały dość długo współpracujemy I udało się szybko dogadać. To nie było tak, że oni za każdą cenę, byle szybko....oooo (!) zupełnie nie tak. Cena była bardzo ważna (niska oczywiście) i towar na magazynie. Było OK, co będzie dalej zobaczymy...
NEMEN jest od blisko 30 lat oficjalnym przedstawicielem największych rosyjskich i europejskich zakładów i dostarcza nowoczesne urządzenia przemysłowe różnych branż, w tym budowlanej w rejon Moskwy i do innych regionów Rosji. Jak informuje prezes Tosta, dostarczone urządzenia to produkcja „w większości polska”.
Firma, która budowała ten szpital, w ramach rekompensaty, mieszkańcom podmoskiewskiego osiedla (wioski), znajdującej się nieopodal, kilkaset metrów od wybudowanego szpitala, wybuduje błyskawicznie kotłownię i oczyszczalnie ścieków
Wg Tomasza Tosty to „uczciwe postawienie sprawy. Chociaż....znając Rosję, nikt tam się specjalnie nikogo nie pytał, czy mogą wybudować, tym bardziej na państwowej ziemi. Ale samo podejście, że coś się tym ludziom należy, jest wg mnie bardzo właściwe. Szpital i tak jest bezpieczny, a kotłownia i oczyszczalnia zostaną na zawsze”.

Siergiej Szojgu
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział, że szpitale wojskowe są gotowe na przyjęcie 4,9 tys. zarażonych pacjentów. Co więcej, możliwości instytucji medycznych Sił Zbrojnych Rosji stale rosną. „Ministerstwo Obrony ma także poważne zasoby kadrowe i organizacyjne i nie mam wątpliwości, że program całego departamentu polegający na utworzeniu 16 centrów medycznych zostanie ukończony na czas i w całości”, stwierdził prezydent Putin, podczas wideo-transmisji z Moskwy.
Minister Szojgu kupił też za własne, prywatne pieniądze 200 tysięcy masek medycznych dla mieszkańców jego rodzimej republiki Tuwy.

W planach rosyjskich władz jest przygotowanie szpitali w całym kraju do rozmieszczenia 95 tys. specjalistycznych łóżek dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Do 3 kwietnia, takich specjalistycznych miejsc przygotwano dla 30% zaplanowanych łóżek, do 17 kwietnia – już dla 72%. Jak przewiduje rosyjski prezydent – cała operacja powinna być zakończona do końca kwietnia. Poza budową profilowanych centrów medycznych ze specjalistycznymi łóżkami, trwa wyposażanie ich w odpowiedni sprzęt i szkolenie specjalistów tam zatrudnianych. Oraz wyposażenie ich w odpowiedni sprzęt ochrony osobistej.
Najbardziej trudna sytuacja epidemiologiczna jest w Moskwie i regionie moskiewskim, w Petersburgu, w Republice Komi i w regionie Niżnyj Nowogrod.

Michaił A. Muraszko
Zdaniem federalnego ministra zdrowia Michaiła A. Muraszko, środki medyczne do zwalczania koronawirusa są wdrażane w następujących trzech głównych obszarach o charakterze globalnym:

Pierwszy – to przygotowanie wymaganej liczby łóżek szpitalnych (wg szacunków blisko 100 tys.), dla zarażonych, którzy, zgodnie z przebiegiem choroby i obowiązującymi w Rosji przepisami, wymagają podawania im tlenu. Obecnie znajduje się na tych łóżkach blisko 30 tys. zarażonych wirusem, w tym nie tylko z potwierdzoną diagnozą (wirusem COVID-19), ale też ci, którzy zostali zdiagnozowani i leczeni poza szpitalami, z zapaleniem płuc o innej etymologii
Rosyjski rząd przeznaczył, jak do tej pory ponad 78 mld rubli, na finansowe procesu przeprofilowania łóżek w szpitalach i centrach medycznych - regionalnych i federalnych - wraz ze wszystkimi środkami wsparcia.

KADRY SŁUŻBY ZDROWIA

Drugi - zatrudnienie w służbie zdrowia. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przeprowadzono w Rosji przekwalifikowanie wszystkimi metodami - zdalnie, w pełnym wymiarze godzin, tam gdzie było to możliwe - ponad 1,2 mln pracowników medycznych. Obecnie łącznie w szpitalach i placówkach ambulatoryjnych ponad 150 tysięcy pracowników medycznych zapewnia opiekę medyczną takim pacjentom. Zgodnie z zaleceniami prezydenta FR, otrzymują oni dodatkowe wynagrodzenia oraz są zaopatrywani w niezbędne środki ochrony osobistej. Ponad to, Rospotrebnadzor rozpoczął testy na obecność specyficznej odporności personelu pracującego z zakażeniem koronawirusem.
Ministerstwo zdrowia powołało też do życia trzy specjalistyczne centra doradcze zdalnej resuscytacji na szczeblu federalnym. Przez to, każdy poważnie chory pacjent (będący w ciężkim stanie) jest konsultowany przez specjalistów na szczeblu federalnym i każdy z nich — koordynuje tę taktykę z wiodącymi specjalistami w kraju. Obecnie jest ponad 640 takich pacjentów, którzy są monitorowani i konsultowani, w tym - 10 dzieci i 16 kobiet w ciąży. W przypadku mechanicznej wentylacji płuc, każdy pacjent przechodzi powtarzane konsultacje, sytuacja jest monitorowana w dynamicznej obserwacji.

LEKI

Trzecim, ważnym elementem procesu leczenia, wg ministra Muraszki - jest opracowanie i dostarczanie leków oraz innych wyrobów medycznych, niezbędnych do walki z wirusem. „I oczywiście z niecierpliwością czekamy na wszystkie szczepionki do zapobiegania epidemii”, dodaje minister zdrowia FR.
W oparciu o międzynarodowe doświadczenia rosyjscy naukowcy opracowali już kilka schematów leczenia. „Wydaliśmy już piątą wersję wytycznych, są one regularnie aktualizowane. Schematy te są szczegółowo opisane, w tym diagnoza, leczenie i bezpieczeństwo personelu”, informuje minister Muraszko.
Obecnie przeprowadzono próby kliniczne pięciu leków. Oprócz nowej procedury ustanowionej przez rząd, w ramach rejestracji państwowej - badane są kolejne cztery leki do leczenia schorzeń wywołanych przez COVID-19.
Na różnych etapach trwają badania nad szczepionkami w 7 ośrodkach badawczych. „Dziś (17 kwietnia) już rozpoczęliśmy testy przedkliniczne, a protokoły badań klinicznych są przygotowywane dla tego rodzaju leku w przyszłości. Dzisiaj są zachęcające wyniki, w szczególności zaczynamy już pracować z zakładami produkcyjnymi, które mogą umieścić ten produkt bezpośrednio na swoich liniach produkcyjnych. Dlatego we wszystkich kierunkach przygotowujemy się równolegle”, poinformował minister zdrowia FR.
Do diagnostyki laboratoryjnej i weryfikacji diagnozy zakażenia korona wirusem, rosyjscy lekarze mają już w swoim arsenale 12 systemów testowych, a w najbliższej przyszłości powinno pojawić się 7 kolejnych zestawów diagnostycznych, które powinien zarejestrować Roszdravnadzor.
Wprowadzono także w Rosji tzw. modele organizacyjne zapewniające opiekę medyczną pacjentom z chorobami zakaźnymi. Utworzono zasoby informacyjne niezbędne do zarządzania i prognozowania sytuacji. Obecnie obserwowany jest i ma kontrolowane leczenie - każdy pacjent w kraju.
Organizacje naukowe Ministerstwa Zdrowia Rosji potwierdziły swój udział w testowaniu międzynarodowych protokołów leczenia pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

REALIA Z WIRUSEM

Regiony Rosji różnie radzą sobie z wirusową zarazą. Jedne lepiej, inne gorzej. Np. w Obwodzie Włodzimierskim, położonym ok. 200 km na wschód od Moskwy, brakuje lekarzy „Liczba lekarzy chorób zakaźnych wynosi 28% szacowanych potrzeb, lekarzy resuscytacyjnych – 53%, pulmonologów - 24 %”, informował dwa dni temu rosyjskiego prezydenta podczas wideokonferencji Władimir Sipjagin, przedstawiciel obwodu. Reszty brakuje. Brakuje też osobistego wyposażenia ochronnego dla pracowników służby zdrowia
W ciągu ostatniego miesiąca ponad 80 przedsiębiorstw w regionie zostało przeprofilowanych w regionie pod kątem produkcji środków ochrony osobistej i prowadzone są systematyczne prace z sąsiednimi regionami. Ale jednocześnie trudno jest kupić certyfikowane kombinezony, respiratory i okulary, muszą posiadać certyfikaty rejestracyjne dla placówek opieki zdrowotnej.
W obwodzie zwiększono liczbę laboratoriów z trzech do sześciu, zwiększono liczbę badań ze 150 do 600, i planuje się, ze najbliższej przyszłości osiągną one maksymalną wydajność 1,3 tys. wykonanych testów dziennie. Ale jednocześnie brakuje im szkła laboratoryjnego, którego nie ma na rynku. Szpitale w obwodzie mają również ograniczoną ilość noszy, konsol do intensywnej terapii, „potrzebujemy ich w szczególności teraz - to niezwykle ważne - 100 sztuk” zwracał uwagę prezydenta przedstawiciel obwodu. I dodał: „Potrzebny jest sprzęt tlenowy: teraz kupujemy 500 zaworów tlenowych, czekamy na dostawę z Chin, ale stamtąd są problemy z dostawą, dostawca ma problemy z samolotem a właśnie uruchamiamy kolejne szpitale. Wprawdzie problem koniecznych leków został rozwiązany, ale „warto zwrócić uwagę: na rynku nie ma hydroksychlorochiny. Mamy teraz rezerwę - i otrzymujemy ją celowo od Ministerstwa Zdrowia - ale tylko dla 50 osób”, alarmowały władze obwodu
Brakuje respiratorów. Na razie jest ich 71, w najbliższym czasie powinno przybyć dodatkowych 96 urządzeń wentylujących płuca, 54 nie zostało zakontraktowanych. Obwód ma w swoich szpitalach już 286 łóżek z zaopatrzeniem w tlen, zaplanowanych jest 466.
Sala chorych w podmoskiewskim szpitalu zakaźnym dla zarażonych wirusem COVID-19
 To tylko jeden przykład. Jak wygląda walka z wirusem w Obwodzie Komi, Republice Tatarstan, Obwodzie Tiumeńskim, Obwodzie Kirowskim, w Republice Baszkortostanu oraz w co inwestuje rosyjskie wojsko i nad czym pracują rosyjskie placówki naukowo-badawcze – w kolejnych relacjach.

ROSJA NIE PRZEGRYWA

Podobne raporty, jak raport z Obwodu Włodzimierskiego, wpływają na biurko prezydenta Rosji nieustannie. Sytuacja jest trudna, zwłaszcza, gdy tylko jednego dnia w jednostce administracyjnej Rosji odnotowuje się nie tylko dziesiątki czy setki zarażonych, ale po kilka tysięcy, jak w Moskwie.
To jedna z najtrudniejszych sytuacji, z jaką przyszło się zmierzyć rosyjskiemu prezydentowi w ciągu minionego 20 - lecia. Pierwsze decyzje w walce z wirusem, podjął już wcześniej, wiele tygodni temu. Ich efekty można już obserwować naocznie. To nie tylko obostrzenia dla ludności, podjęte w celu zahamowania rozprzestrzeniania się po Rosji śmiercionośnego wirusa, ale też nowo zbudowane szpitale, stare – modernizowane i wdrażane do pracy, wyposażone w bardzo nowoczesny sprzęt, to sprawdzający się system diagnozowania i leczenia chorych, to przygotowane testy laboratoryjne, finalizujące się badania naukowe dot. leków i szczepionek antywirusowych. Na realizację tych wszystkich zadań i potrzeb, z budżetu federalnego poszły olbrzymie pieniądze.
Poza sferą stricte społeczną — ze specjalistyczną opieką nad zakażonymi i chorymi z tego powodu, czy też ograniczaniem ruchu ludności, efekty pandemii odczuwa boleśnie także rosyjska gospodarka. Całe jej sektory stoją na przymusowych „wakacjach”, na razie do końca kwietnia, ale nie wiadomo, jaka będzie dalej sytuacja. Krzywa zakażonych i chorych nie spada.
Część firm i przedsiębiorstw przeprofilowała swoją produkcję i pracuje na rzecz ochrony zdrowia, ale nie wszyscy są w stanie produkować urządzenia medyczne i sprzęty szpitalne, szyć odzież ochronną, produkować leki i środki dezynfekcji czy budować szpitale.
Prezydent Rosji ma świadomość, że musi zadbać o rosyjskich przedsiębiorców, stworzyć im warunki do przetrwania zdrowotnego kataklizmu i to w warunkach, gdy nie widać jego końca. Rosja nie jest odludną wyspą na niezamieszkałym oceanie, jest włączona w globalny „krwiobieg” gospodarczy i jego współzależności. Chociaż epoka restrykcji i wykluczeń, serwowanych Rosji przez Zachód, nauczyła Federację Rosyjską i jej prezydenta, radzić sobie w takich okolicznościach, stawiając na samowystarczalność. Im bardziej Rosja jest samodzielna, tym bardziej i skuteczniej radzi sobie z pandemią i jej skutkami.
Zdobywa też niesamowite doświadczenie w realnej walce z biologicznym wrogiem we własnym kraju i zagranicą.
A na to stać tylko dobrze zarządzane państwo.

***

W artykule wykorzystano zapisy w stenogramie ze spotkania 
(w trybie wideo konferencji) 
17 kwietnia br. prezydenta Władimira Putina z władzami regionalnymi 
na temat postępów w budowie i przeprofilowaniu placówek medycznych 
w niektórych regionach[1].

2 komentarze:

  1. Prezydent Putin zwracając się do rosyjskich lekarzy zaapelował by walczyli o życie każdego chorego. Tymczasem Tramp oznajmił, że śmierć nawet dwustu tysięcy obywateli w czasie epidemi będzie sukcesem i jak narazie wszystko zmierza w tym kierunku.
    Po za tym Rosją od początku pomaga innym krajom zmagającym się z epidemią, podczas gdy Amerykanie przeciwnie zawłaszczają środki dla siebie kosztem innych. Nawet Polska musiała wysłać ekipy lekarzy do Stanów. Widać jak na dłoni tych prawdziwe dobrych i wiecznie złych.



    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem, czy Polska musiała czy chciała, ale wysyłanie lekarzy w stanie pandemii do USA, i to kiedy tych lekarzy mamy za mało (i z tendencją spadkową), starzejących się, na dodatek, nie wykwalifikowanych do walki z pandemią chorób zakaźnych. To ryzykowna decyzja.
    U nas powinien się liczyć każdy wykwalifikowany lekarz na wagę złota.
    W danych z GUS na 2018r. - w Polsce mamy 89,5 tys. lekarzy (bez dentystów) pracujących bezpośrednio z pacjentem. i 192 tys. pielęgniarek (bez położnych)
    Z czego 23,9% lekarzy, to ludzie 65+, czyli blisko co czwarty lekarz to emeryt.
    Pielęgniarek w wieku emerytalnym (65+) mamy 13%, ale wg GUS w 2018 wzrosła liczba pielęgniarek w wieku 55-64 lata o 4 tys.
    To są bezwzględne liczby i nie napawają optymizmem.

    OdpowiedzUsuń