sobota, 24 czerwca 2017

Rosjanie rozpoczęli układanie gazociągu „Turecki potok”

ENERGETYKA
PODMORSKI GAZOCIĄG "TURKISH STREAM"
MORZE CZARNE

Na pokładzie m/s „Pioneering Spirit” (Pionierski Duch), statku przeznaczonego do scalania rur i kładzenia gazociągów na dnie morskim, prezydent Władimir Putin w towarzystwie Aleksieja Millera, prezesa „Gazpromu”, zainaugurował wczoraj (23 czerwca)  symboliczny start  łączenia płytko- i głębokowodnych części gazociągu Turkish Stream (Turecki Potok).

Uroczystość odbyła się na Morzu Czarnym niedaleko  miasta i czarnomorskiego portu Anapa (Kraj Krasnodarski).

„Pioneering Spirit”,  (50 tys. DWT),   szwajcarskiego armatora Allseas, pływający pod panamską banderą - jest największym statkiem (katamaranem /dwukadłubowcem) tego typu na świecie, może kłaść do 5 km rur dziennie. 
Zwodowany w Okpo, w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering w styczniu 2013 r. do eksploatacji wszedł w 2015r. 
Jego ekstremalne wymiary: długość x szerokość: 477 x 124 m. 
Jest przeznaczony do instalacji i demontażu platform wydobywczych oraz układania rurociągów podmorskich. Rosjanie przewidują użycie go również do kładzenia jednej z nitek gazociągu Nord Stream 2. 

Głównym celem budowy rurociągu podmorskiego Turkish Stream jest zapewnienie bezpiecznych i stabilnych bezpośrednich dostaw  gazu ziemnego na rynek turecki i dla konsumentów w Europie Południowo-Wschodniej i Południowej. Planowany roczne wolumen przesyłu gazociągu wynosi 31,5 mld metrów sześciennych  błękitnego paliwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz