26 kwietnia 2021

Rosja w budowie. Cz. 1. Przemysł

Moskiewska Rafineria Naftrowa

Polskie i zachodnie media, politycy i sporo komentatorów, profesjonalnych i niezawodowych uważa, że Rosja stawia wyłącznie na kopaliny i na nich opiera swoją gospodarkę. Że Rosja to kolos na glinianych nogach. Stacja benzynowa i nic więcej. Technologicznie to trzeci świat, naukowcy – uciekają, nauka – niedoinwestowana, uczelnie - nędzne a pijany naród - chory na syfilis i HIV.

Taki obraz Rosji jest nieustanie lansowany i ekspediowany w świat.

Od prawie 10 lat bywam w Rosji na dziennikarskich eskapadach. Raz, a nawet czasem dwa razy w roku. Od Półwyspu Kolskiego po Czeczenię, bywam też w Obwodzie Kaliningradzkim. Ostatni raz byłam w Rosji jesienią 2019r. Potem pandemia zamknęła granice.

Zwiedziłam kilka wielkich, prywatnych zakładów produkcyjnych, nowiutki port zbudowany na potrzeby zakładów sojowo-przetwórczych, inny - dla promów, będący w  budowie. Zaglądałam do mniejszych sklepów i większych marketów, by zobaczyć co Rosjanie mogą kupić z wyrobów produkowanych w Rosji.

Mój widok Rosji ma się nijak do medialno-politycznej wizji lansowanej w Polsce i na Zachodzie.

Pewnie dlatego, że na nosie noszę oprawki zaprojektowane przez wybitnego rosyjskiego stylistę – Judaszkina, który swoje wyroby skutecznie eksportuje na Zachód, do Polski też.  Kupiłam je Szczecinie, w sklepie optycznym w markecie GALAXY przy Pl. Rodła.

Więc, jak to jest z tą gospodarką  w Rosji?

Pokaż ją z kilku poziomów przemysłu i sadownictwa, ze względu na rosyjski szlaban na polskie jabłka.

 BUDOWNICTWO PRZEMYSŁOWE

By ocenić stan budownictwa przemysłowego w Rosji trzeba mieć na względzie, że jak na całym świcie, kraj stanął w obliczy pandemii groźnego wirusa,  wymuszonymi przestojami i zmianą priorytetów inwestycyjnych na rzecz walki z wirusem i ochroną społeczeństwa.

Wg rosyjskich służb statystycznych, minionym 2020 r. w Rosji otwarto 169 nowych zakładów produkcyjnych w przemyśle (bez rolnictwa).  Dla porównania: w 2019 roku otwarto  219 nowych zakładów produkcyjnych, a w 2018 roku  216 zakładów.

Grudzień 2020r. stał się rekordowym miesiącem - uruchomiono 24 nowe zakłady produkcyjne, we wrześniu otwarto 16 zakładów, na listopad i lipiec - w każdym otwarto 15 nowych zakładów produkcyjnych. Średnio miesięcznie otwieranych było około 14 nowych fabryk. W 2019 roku - wrzesień stał się rekordowym miesiącem, po czym uruchomiono 25 zakładów produkcyjnych.

 Rosji  inwestycje przemysłowe przeznacza się znaczne kwoty. W 2018 roku, w nowe zakłady produkcyjne zainwestowano  w sumie 224 mld rubli . W 2019 roku -  548 miliardów rubli . W 2020r. inwestycje pochłonęły  234,68 mld rubli . Dodatkowo w 2020r. zainwestowano  w takie nowe wielkie kompleksy przemysłowe, jak kompleks produkcyjny Moskiewskiej Rafinerii Naftowej (98 miliardów rubli) i zakład ZapSibNeftechim (550 miliardów rubli).

Spójrzmy teraz na wyniki minionego roku w podziale nowych zakładów na branże (w nawiasach wskaźnik za 2019 rok):

·         Inżynieria mechaniczna, obróbka metali i metalurgia -  51  (65)

·         Materiały budowlane i wyroby budowlane -  22  (42)

·         Przemysł i produkty chemiczne -  32  (25)

·         Elektronika, urządzenia i sprzęt elektryczny -  15  (21)

·         Medycyna i farmaceutyka -  8  (16)

·         Przemysł tekstylny -  8  (16)

·         Przemysł wydobywczy -  2  (4)

·         Przemysł drzewny -  12  (dane za 2019 r.  są niedostępne)

·         Inne -  19  (30)

 

Jak widać, przede wszystkim w Rosji w 2020 roku oddano do użytku zakłady budowy maszyn i hutnictwa. Drugie miejsce zajmuje chemia i jej produkty. Trzech liderów zamykają zakłady materiałów i produktów budowlanych. Najrzadziej inwestowano w przemysł wydobywczy.

Spójrzmy teraz w kontekście źródeł inwestycji. Nieustannie  powielana jest opinia, że ​​większość zakładów produkcyjnych otwierana jest przez firmy zagraniczne. Ale tak nie jest. Czasami jednak inwestorzy zagraniczni działają jako partnerzy i trudno jest ocenić, czy w inwestycjach jest kapitał zagraniczny. Dlatego  wykaz źródeł został podzielony na „zagraniczne” i „rosyjskie lub mieszane” (dane w nawiasach, aby porównać dynamikę z rokiem 2019):

·         Kapitał zagraniczny -  11  (31)

·         Kapitał rosyjski lub mieszany  -  158  (188)

Oznacza to, że przeważająca większość projektów inwestycyjnych to kapitał rosyjski lub kapitał z udziałem Rosji. Sytuacja tutaj jest dość zrównoważona, Rosja nie odrzuca inwestycji zagranicznych, nie zabrania zagranicznym markom otwierania w Rosji swoich zakładów produkcyjnych, nie ma przy tym nadmiernej zależności od kapitału i koncernów zagranicznych. Ale Rosja nie jest też żadnym bękartem obcego kapitału.

Można stwierdzić, że generalnie rok 2020 okazał się mniej więcej udany. Wiele dużych przedsiębiorstw - lokomotyw gospodarki  zostało otwartych. Powstało też wiele małych przedsiębiorstw, które są niezbędne zarówno dla dużych projektów przemysłowych, jak i projektów w innych branżach, przez co, z roku na rok rośnie asortyment i udział artykułów krajowych w rosyjskich sklepach.

(...)

Zakład ZapSibNeftechim, Syberia

Ciąg dalszy, artykułu, m.in. o rosyjskim przemyśle wytwórczym (cywilnym), o rosyjskich komputerach z rosyjskim procesorem, o największym koncernie Rostech, o nowych hutach z nowoczesnymi technologiami wytapiania, ze względu na objętość tekstu  – pod linkiem: 

 

https://vk.com/@sophico43-rosja-w-budowie-cz-1-przemys

 

Rosja w budowie. Część 2.: Sadownictwo – niebawem.

2 komentarze:

  1. czy Rosja naprawdę jest tak biedna jak piszą zachodnie media? jakie sa płace w Rosji , bo na okrągło opowiada się o spadku realnych dochodów itp.. jak żyje przeciętny Rosjanin? Napisze nam pani coś o tym? może w 3 część artykułu. Pozdrawiam Pawel

    OdpowiedzUsuń
  2. O ile uda mi się zorganizować tegoroczny wyjazd do Rosji, dokładniej do Moskwy, będzie on miał charakter, że tak powiem społeczny. Znaczny pobyt spędzę mieszkając u przyjaciół, nie w hotelu, więc z autopsji poznam, jak się żyje zwyczajnym Rosjanom. Mam w planie także wyjazdy na prowincję, za Moskwę, na wieś, na dacze, będzie czas na rozmowy. *** Mogę napisać o czymś co znam, widziałam poznałam osobiście. Do tej pory z biedą w Rosji raczej się nie spotkałam, ale widziałam żebrzące dzieciaki w Czeczenii i problem jaki stanowią dla czeczeńskich władz. Są wykorzystywane przez dorosłych w tym żebractwie. Media czeczeńskie o tym jawnie pisały. Często widoczna "bieda" (co osobiście widziałam) to nie tyle de facto bieda, co niechlujstwo i nie zwracanie uwagi na najbliższe otoczenie. Krzywy płot, nieodmalowane okna, zapuszczony trawnik - to nie bieda, ale mentalność. Władze i z tym zjawiskiem próbują walczyć, z różnym zresztą skutkiem. Klasycznych dorosłych żebraków, takich ulicznych, m.in. przed cerkwiami - jak na razie, nie widziałam. Ale powtarzam - napiszę, ale po wizycie w Rosji. Muszę poznać aktualną moc nabywczą rubla, porównać z pensjami czy emeryturami Rosjan,świadczeniami, opłatami ect. Wtedy dopiero mogę coś więcej powiedzieć o biedzie w Rosji. Jedno jest pewne - świadczenia emeryckie - rosną i są regularnie waloryzowane. Jest dużo ulg i gratisów na dzieci,dla młodych małżeństw, w szkołach wszystkie bez wyjątku dzieci dostają ciepłu posiłek. Za darmo. Tego akurat polskie dzieci - nie mają.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń