środa, 7 lutego 2018

Nowy port u wschodnich sąsiadówW miniony czwartek, 1 lutego, odbyła się w miejscowości Pionierskij w Obwodzie Kaliningradzkim - uroczysta ceremonia złożenia pamiątkowej kapsuły w miejscu budowy międzynarodowego terminalu morskiego dla statków wycieczkowych i promów pasażersko-towarowych. Terminal będzie wchodził w skład zespołu portowego Kaliningrad. Będzie to też jeden z największych obiektów infrastruktury portowej w Północno-Zachodnim Okręgu Federalnym.

Dla mnie – to najmilsza wiadomość z tamtego regionu, kibicuję tej inwestycji portowej od roku.

W wydarzeniu wzięli udział wiceminister transportu Federacji Rosyjskiej - szef Federalnej Agencji ds. Transportu Morskiego i Rzecznego Wiktor Olerskij, gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow oraz dyrektor generalny Rosmorport  - Andriej Ławriszcziew.

Od lewej: dyr. A.Ławriszcziew, minister W. Olerskij, oraz gubernator A, Alichanow (przy mikrofonie),
"Prezydent zlecił budowę terminalu, tym samym położył kres tej kwestii. Pracujemy w ścisłej współpracy z Ministerstwem Transportu Federacji Rosyjskiej i wyrażamy naszą wdzięczność za wsparcie w realizacji tego projektu. Będzie to miało znaczenie dla rozwoju potencjału logistycznego regionu Kaliningradu, zapewnienia dostępności komunikacyjnej i stworzenia nowych możliwości rozwoju rosyjskiej turystyki wycieczkowej. Jestem przekonany, że tak wyjątkowy region będzie cieszył się zainteresowaniem i popularnością wśród turystów "- mówił podczas uroczystości Anton Alichanow.  Szef regionu podkreślił, że podczas kaliningradzkiej wizyty Władimira Putina (16 sierpień ub. roku), podczas narady związanej z sytuacją transportową w Północno-Zachodnim Okręgu Federalnym rozwiązano szereg problemów związanych z rozwojem infrastruktury transportowej.  

Mogę się tylko nieco zdziwić, że trzeba było aż wizyty prezydenta, by uporać się z problemami.  Od siebie dodam, że usunięto przede wszystkim bariery administracyjno – finansowe, o których kaliningradczanie mówili równo rok temu, podczas mojej studyjnej wizyty w Obwodzie Kaliningradzkim.  Miałam okazję odwiedzić miejsca, w którym powstaje nowy terminal, rozmawiać z lokalnymi władzami agencji Rosmorport i przedstawicielami resortu transportu. 

Opisałam problemy z rozpoczęciem portowej inwestycji w artykułach publikowanych na łamach rosyjskiego portalu "Sputnik Polska" (w lutym 2017 r.) i w polskim dwutygodniku „Namiary na morze i handel”(we wrześniu 2017r.)

Plan nowego portu w Pionierskij  - terminalu dla cruisów i promów
Po tych rozmowach, dokładnie pół roku potem, do Kaliningradu przyjechał prezydent Putin i ….rozmawiał dokładnie na te same tematy związane z sytuacją transportową w obwodzie.  Jak widać czasami trzeba bezpośredniego nakazu z samej „góry”, by decyzje podjęte jeszcze w 2013 r. zaczęto faktycznie realizować, terminy dotrzymywać i ustalonych harmonogramów przestrzegać.  Prace budowlane, wg pierwotnych planów, miały się rozpocząć najpierw w 2016r. z finalnym otwarciem terminalu w 2018r , teraz rozpoczęcie w pełni prac budowlanych planowane jest na wiosnę tego roku, a zakończenie późną jesienią przyszłego roku. Na razie ta strategiczna inwestycja dla Obwodu Kaliningradzkiego ma półtora roku opóźnienia.

Podczas tej długo oczekiwanej przez wszystkich w obwodzie uroczystości, minister Olerskij podkreślał duże znaczenie projektu dla rozwoju klastra turystycznego: "Dzięki pracy zespołowej z samorządem regionalnym, rozpoczęliśmy od samego początku wspólne działania. Wykonawca sprawdził się w innych dużych projektach, więc nie mam wątpliwości, że wszystko zostanie dostarczone na czas z należytą jakością. Będzie terminal pasażerski - poważna pomoc dla turystycznego regionu, jakim jest Obwód Kaliningradzki. Jeden pasażer wycieczkowca, daje więcej niż pięć miejsc pracy na lądzie. Są to podatki i pieniądze, które zostawiają turyści. "

"W naszej praktyce jest to pierwszy terminal, w którym kontrahent jest również inwestorem. Jest to jeden z czynników, który pozwala z przekonaniem stwierdzić, że prace będą prowadzone zgodnie z harmonogramem i na najwyższym poziomie. W ciągu najbliższych dwóch lat będzie to dla nas główny projekt inwestycyjny " - zapewniał Andriej Ławriszczew, szef Rosmorportu FSUE.

Pionierskij - przygotowania terenów pod  budowę terminala i dróg dojazdowych
Główna faza prac budowlanych, zgodnie z harmonogramem wykonawcy, rozpocznie się w maju. Postaram się być tam pojechać wiosną naocznie zobaczyć, jak rozpoczyna się ta długo oczekiwana inwestycja. Otwarcie terminalu zaplanowano na październik 2019 r.

Dla funkcjonowania terminala zostanie wybudowana droga łącząca terytorium portu z drogą do Kaliningradu. Nowa trasa przechodzi przez Pionerskij  i powiat Swietłogorsk. Poprawi ona infrastrukturę drogową dwóch nadmorskich gmin.

Inwestycja jest realizowana przez FSUE "Rosmorport" w ramach programu państwowego Federacji Rosyjskiej "Rozwój systemu transportowego" .
Pionierskij - gubernator obwodu i wiceminister transportu morskiego i rzecznego FR
Zgodnie z umową, w Pionierskij, na miejscu dawnego porciku rybackiego, zostaną zbudowane miejsca postojowe do obsługi dużych statków wycieczkowych (cruisów), przy maksymalnym natężeniu ruchu pasażerskiego oszacowanego na  ok. 300 tys. pasażerów rocznie oraz do 90 tys. jednostek przewozowych cargo (ładunków) rocznie. Do tej pory FSUE "Rosmorport" zakończył prace projektowe, otrzymał pozytywną opinie i zezwolenia od władz państwa i regionu dot. planowanej inwestycji, rozpoczęto karczowanie drzew na drogach dojazdowych do nowego portu. Ponadto opracowano plan zapewniający bezpieczeństwo w nowym  porcie morskim podczas budowy terminala i obiektów towarzyszących.
Pamiątkowa kapsuła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz