wtorek, 7 lutego 2017

Kaliningrad: rosyjsko-polskie spotkanie dyplomacji obywatelskiej

Kaliningradzki "okrągły stół"


Obwód kaliningradzki to jedyna Rosja, z jaką Polska i Polacy mają bezpośredni kontakt graniczny. Mimo różnych negatywnych poczynań ze strony polskich władz, które latem ubiegłego roku zawiesiły mały bezwizowy ruch graniczny, pod pozorem ochrony polskiego bezpieczeństwa, społecznicy i ruchy obywatelskie po obu stronach polsko-rosyjskiej granicy widzą sens w aktywizacji i wzmocnieniu wzajemnych przyjacielskich kontaktów.

W miniony poniedziałek (6 lutego) do Kaliningradu zawitali przedstawiciele polskich organizacji społecznych, by razem z rosyjskimi kolegami uczestniczyć w „okrągłym stole”  przebiegającym pod hasłem „Zasoby obywatelskiej (społecznej) dyplomacji dla rozwoju stosunków rosyjsko-polskich”.

Organizatorem spotkania byłą grupa robocza ds. polityki migracyjnej Izby Obywatelskiej Obwodu Kaliningradzkiego, której przewodniczy Andriej Omielczenko.

Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczyli m.in.: przedstawiciele Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód",  Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Rosja", polskiego Stowarzyszenia (Klubu) Absolwentów Rosyjskich/Radzieckich Wyższych Uczelni.

Jurij Byczienkow, przedstawiciel obwodowej  Organizacji Weteranów  Wojennych, Pracy i Sił Zbrojnych w Kaliningradzie, w czasie dyskusji zwracał uwagę, że praca polskich działaczy, którzy wnoszą wkład w zachowanie pamięci o poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej, w tym radzieckich żołnierzy – wzbudza podziw i dumę. 
„Jesteśmy sąsiadami, ludźmi, zjednoczonymi wspólną historią”, mówił. „Dzięki dyplomacji społecznej (obywatelskiej) musimy nadal umacniać współpracę dla dobra naszych narodów i państw”, podkreślał. 
Weteran II wojny światowej, Borys Głybin, zauważył, że na rozwój przyjaznych stosunków rosyjsko-polskich ma wpływ praca z młodzieżą.  Znaczącym wydarzeniem, nazwał coroczne uroczystości z udziałem rosyjskiej młodzieży na cmentarzu wojennym  żołnierzy radzieckich w polskim Braniewie.

Na zakończenie „okrągłego stołu” w Kaliningradzie, dot. obywatelskiej dyplomacji na rzecz  poprawy stosunków rosyjsko-polskich, Rosjanie zaprosili polską młodzież do udziału w festiwalu Młodzieży Świata, który odbędzie się jesienią tego roku w Soczi i do udziału w pracach wolontariatu podczas mistrzostw świata w Piłce Nożnej w 2018 r. 
Na podst. inf.  
Izby Obywatelskiej Obwodu Kaliningradzkiego 
z dn 7 lutego 2017r.
Foto
 Izba Obywatelska Obwodu Kaliningradzkiego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz