środa, 16 grudnia 2015

Wspólne oświadczenie ambasad w PolsceRepubliki Armenii 
w Rzeczypospolitej Polskiej
Republiki Białorus
w Rzeczypospolitej Polskiej

wiadczenie
http://poland.mfa.gov.by/pl/embassy/news/e9e038ea16e08cc5.html
Republiki Kazachstanu 
w Rzeczypospolitej Polskiej
Federacji Rosyjskiej 
w Rzeczypospolitej Polskiej
 

Ambasady Republiki Armenii, Republiki Białoruś, Republiki Kazachstan i Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej z wielkim zaniepokojeniem odnotowują, że coraz częściej napływają wiadomości o wypadkach bezczeszczenia w Polsce cmentarzy żołnierzy radzieckich, poległych w latach 1944-1945 przy wyzwoleniu tego kraju od najeźdźców niemiecko-faszystowskich, i pomników postawionych ku ich czci oraz o likwidacji takich pomników na mocy decyzji władz miejscowych.
Obywatele naszych krajów ze szczególnym bólem i goryczą odbierają te czyny, dlatego że znieważają one pamięć setek tysięcy naszych ojców, dziadów i pradziadów, którzy oddali swoje życie za wolność Polski i jej narodu.
Wzywamy władze Rzeczypospolitej Polskiej do wystąpienia z oświadczeniem, że pamięci żołnierzy radzieckich poległych w walkach o wyzwolenie Polski i w niewoli w obozach hitlerowskich na terenie Polski musi być bezwarunkowo okazywany należny szacunek, ich groby i pomniki postawione ku ich czci są nietykalne, a sprawcy bezczeszczenia lub samowolnej likwidacji tych miejsc pochówku i pomników podlegają pociągnięciu do odpowiedzialności i karaniu zgodnie z prawem Rzeczypospolitej Polskiej.

Warszawa, 16 grudnia 2015 r.


Tekst w jęz. angielskim na stronie Ambasady Rosyjskiej w RP::
http://poland.mid.ru/web/polska_pl/glowna/-/asset_publisher/OxWL5pMCfw9e/content/joint-statement-by-the-embassies-of-armenia-belarus-kazakhstan-and-russia-in-the-republic-of-poland?inheritRedirect=false&redirect=http%3A%2F%2Fpoland.mid.ru%2Fweb%2Fpolska_pl%2Fglowna%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_OxWL5pMCfw9e%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_pos%3D1%26p_p_col_count%3D3


Tekst w jęz.polskim na stronie ambasady Federacji Rosyjskiej w RP:
 http://poland.mid.ru/web/polska_pl/glowna/-/asset_publisher/OxWL5pMCfw9e/content/wspolne-oswiadczenie-ambasad-republiki-armenii-republiki-bialorus-republiki-kazachstan-i-federacji-rosyjskiej-w-rzeczypospolitej-polskiej?inheritRedirect=false&redirect=http%3A%2F%2Fpoland.mid.ru%2Fweb%2Fpolska_pl%2Fglowna%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_OxWL5pMCfw9e%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_pos%3D1%26p_p_col_count%3D3


1 komentarz:

  1. Jest mi bardzo przykro i wstyd, za to co dzieje się w Polsce od dłuższego czasu z pomnikami i mogiłami żołnierzy Armii Czerwonej. Każdy z nich daniną życia za wyzwolenie naszego kraju spod okupacji niemieckiej zasługuje nie tylko na pomnik ale wieczną pamięć i wdzięczność. Jak można inaczej myśleć i postępować wobec Tych 627 000 Poległych na polskiej ziemi? Nie rozumiem tego. Dlaczego obecna i poprzednia ( PO-wska ) władza to akceptuje? Gdzie są polscy duchowni, dlaczego nie protestują? Czyżby tak nisko upadli?

    OdpowiedzUsuń