Na południowo-wschodnim wybrzeżu Bałtyku Rosjanie rozpoczęli budowę olbrzymiego kompleksu gazowo-chemicznego. Stanie się on realną konkurencją dla polskich inwestycji, nie tylko dla gazoportu w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe, ale też dla nowej fabryki polimerów budowanej na terenach Zakładów Chemicznych Police i portu morskiego Police.
Budowa olbrzymiego kompleksu gazowo-chemicznego w porcie Ust-Ługa była do przewidzenia od dawna. Zapowiadały to zarówno strategiczne rosyjskie dokumenty federalne, liczne sympozja i konferencje branżowe, jak i informacje medialne.
W Polsce patrzono na te zapowiedzi z przymrużeniem oka, wierząc święcie, że świnoujski gazoport znacząco wyprzedza zapowiadaną od lat rosyjską inwestycję. I nic nie stanie na przeszkodzie w budowaniu nowego korytarza transportowego dla gazu norweskiego z Danii i dowożonego LNG ze świata, z Polską, jako centrum dystrybucji, dyktującą warunki na rynku gazowym w tej części Europy. Mimo że taki korytarz gazowy (północ-południe), oparty na lądowej odnodze Nord Streamu, czyli gazociąg OPAL, od dawna istnieje. Zapomniano też, że Rosjanie mają własny, tani gaz, który są w stanie zamienić na LNG w konkurencyjnej cenie. I że także mają chrapkę na bycie nadal głównym dysponentem surowca dla Europejczyków.
W efekcie, pod Ust-Ługą w Obwodzie Leningradzkim, ok. 100 km ok. na zachód od Petersburga, uroczyście wbito (21 maja br.) symboliczną łopatę i zainaugurowano budowę zintegrowanego Kompleksu Przetwarzania Gazu Zawierającego Etan (KPEG). Oprócz LNG produktami tam wytwarzanymi będą: frakcja etanowa, skroplone gazy ropopochodne oraz frakcja pentanowo-heksanowa. Inwestycja realizowana jest przy wsparciu państwowej korporacji VEB.RF, która udzieliła pożyczki w wysokości do 55 mld rubli (2,8 mld zł) spółce RusChemAlliance, operatorowi całego projektu na jego rozpoczęcie. Rozruch całej inwestycji będzie następował etapami - I planowany jest na IV kwartał 2023 r., II na IV kwartał 2024 r.
Łącznie kompleks KPEG obejmie 2 potężne przedsiębiorstwa: zintegrowany kompleks do przetwarzania i skraplania gazu ziemnego Kompleks Przetwarzania Gazu (GPK KPEG), którego operatorem będzie RusHimAlliance, spółka joint venture Gazpromu i RusGazDobycza oraz Kompleks Gazowo-Chemiczny (MCC KPEG), technologicznie powiązany pierwszym, którego operatorem ma być Baltic Chemical Complex LLC, spółka zależna RusGazDobycza.
GPK KPEG stanie się największym obiektem zajmującym się przetwarzaniem gazu w Rosji i jednym z najpotężniejszych na świecie pod względem przerobu (45 mld m³ rocznie), a także liderem pod względem produkcji skroplonego gazu ziemnego w północno-zachodniej Europie (13 mln t LNG rocznie). Potencjał norweskiego zakładu Hammerfest LNG to 4,3 mln t rocznie.
Ważnym produktem handlowym GPK KPEG będzie również etan, cenny surowiec dla przemysłu gazowo-chemicznego, który będzie dostarczany do MCC KPEG. Kompleks ten będzie z kolei odpowiedzialny za produkcję polimerów, a jego wydajność wynieść ma ponad 3 mln t rocznie. Dla porównania, budowany właśnie zakład Polimery Police, ma produkować rocznie ok. 429 tys. t polipropylenu (polimery z grupy poliolefin).
Bazą surowcową kompleksu będzie rosyjski gaz ziemny. Początkowo będzie dostarczany ze złóż regionu Nadym-Pur-Tazowskij Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego, w przyszłości do tego celu będzie wykorzystywane złoże Tambiejskoje, największe pod względem zasobów na Półwyspie Jamalskim. Jego zasoby szacowane są na ponad 5,2 bln m³ gazu i 380 mln t kondensatu ropy. Gazprom i RusGazDobycza podpisały już umowę o warunkach realizacji wspólnego projektu zagospodarowania złoża Tambiejskoje. Spółka joint venture Tambei Gazdobycza LLC ma zapewnić zagospodarowanie złoża Tambiejskoje wraz z rozpoczęciem wydobycia gazu od 2026 r.
(...)
Ciąg dalszy informacji pod linkiem
https://vk.com/@sophico43-rosyjska-konkurencja
UWAGA
Artykuł napisany (3.07.2021) dla dwutygodnika — organu prasowego Krajowej Izby Gospodarki Morskiej: “Namiary na morze i handel”. Ukazał się w nr 14-15/2021, lipiec, str. 23 w kolumnie “Porty”.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz