środa, 16 sierpnia 2017

Wielkie inwestycje gazowe GazpromuPlac budowy Amurskiej Fabryki Przetwórstwa Gazu
Podczas, gdy Polacy fascynują się amerykańskimi sankcjami ustanowionymi przeciwko budowie między Rosją a UE bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 i snują marzenia o wielkim europejskim hubie, jakim ma być świnoujski portowy terminal gazowy (gazoport) z amerykańskim LNG, Rosjanie spokojnie budują ponad 2 tys. kilometrów „Siły Syberii”, gazociągu łączącego Rosję i Chiny wraz z zakładami przetwórstwa gazowego, koniecznymi przy takiej inwestycji.

15 km od miasta Swobodnyj, nad brzegiem rzeki Ziei, powstaje olbrzymi kompleks przetwórstwa gazowego, w tym Amurska Fabryka Przetwarzania Gazu (Амурский ГПЗ). Wizytujący te rejony prezydent Putin, wydał 3 sierpnia br. polecenie wylania betonu pod pierwsze fundamenty fabryki. Prezydentowi w uroczystości towarzyszył prezes Gazpromu – Aleksiej Miller.
Dzięki video-mostowi, prezydent Rosji wysłuchał sprawozdania Igora Krutikowa, dyrektora generalnego spółki "Gazprom -Wydobycie Nojabrsk”, znajdującego się na terenie złoża Czajandinskiego w Jakucji, które będzie zasilało gazociąg „Siła Syberii” oraz Anatolija Titowa, dyrektora naczelnego „Gazprom Transgaz Tomsk”, znajdującego się na jednym z odcinków budowy gazociągu.

Gazociąg "Siła Syberii"
Budowana fabryka będzie największym zakładem tego typu w Rosji i drugim, co do wielkości na świecie. Jest integralnym i ważnym ogniwem w łańcuchu logistyczno-technologicznym w przesyle rosyjskiego gazu do Chin gazociągiem „Siła Syberii”. W skład kompleksu przetwórstwa gazowego wejdzie też największy na świecie zakład produkcji helu. Oprócz tego amurski kompleks gazowy będzie też produkował 2,5 mld ton etanu oraz 1,7 mld ton LNG rocznie.

Aleksiej Miller i Władimir Putin przy makiecie Amurskiej Fabryki Przetwórstwa Gazu
Inwestycja jest prowadzona od października 2015r., obecnie w fazie końcowej są prace przygotowawcze do budowy hal i budynków fabryki, kładzione są instalacje konieczne do funkcjonowania fabryki i całego kompleksu (media techniczne, jak sieć energetyczna, wodno-kanalizacyjna itp.), budowana jest infrastruktura transportowa (drogi, linie kolejowe, infrastruktura rzeczna), trwają też przygotowania do budowy osiedla mieszkaniowego dla pracowników. 
W szczytowym spiętrzeniu prac przy tej inwestycji zatrudnionych będzie ok. 25 tys. ludzi. Po jej zakończeniu znajdzie tu zatrudnienie 2,5 – 3 tys. osób.

Zdaniem rosyjskich władz, inwestycja ta jest silnym impulsem dla rozwoju społeczno-gospodarczego i przemysłowego w regionie amurskim, jak również innych dalekowschodnich regionów  Rosji.

Prezydent Putin z nieukrywanym zadowoleniem przyjął zakończenie prac przygotowawczych pod budowę kompleksu przetwórstwa gazowego. Jak zaznaczył, „od prawie 50 lat nie realizowano tak wielkich projektów inwestycyjnych w Rosji. Ani w ZSRR, ani w obecnej FR, w takiej skali. Dla porównania, – dodał Putin, - z tego typu obiektów budowanych Związku Radzieckim, są zakłady w Orenburgu, o rocznym wolumenie 38 mld m3 gazu, a tu będzie wydajność roczna w wysokości 42 mld m3 gazu”.

Jego zdaniem, to potężny krok nie tylko w branży gazowej, ale przede wszystkim w rozwoju Dalekiego Wschodu Rosji. Jak zauważył, to nie tylko rozwój przemysłu gazowego, nie tylko spełnianie zobowiązań eksportowych Rosji, ale też rozpoczęcie gazyfikacji regionu jakuckiego, gdzie praktycznie dostępu do sieci gazowej nie ma.

Amurska Fabryka Przetwórstwa Gazu, zgodnie z planem będzie miała  sześć linii technologicznych, każda o wydajności 7 mld m3 gazu rocznie.

Pirwszy etap budowy obejmuje oddanie do użytkowania dwóch linii technologicznych w maju przyszłego (2018) roku. Amurska FPG stanowi integralną część łańcucha technologicznego, łączącego centra wydobywcze w Obwodzie Irkuckim (złoże Kowytkowskie) i w Obwodzie Jakuckim (złoże Czajandinskie) przez gazową magistralę syberyjską „Siła Syberii”.

Gazociąg „Siła Syberii” jest w trakcie budowy. Na teren budowy dostarczono już 80% rur (1640 km) produkcji krajowej, gotowych do spawania. Pracuje przy nim obecnie 8,5 tys. pracowników i 4 mln szt. różnego sprzętu. Położono już 1150 km gazociągu (53%).  Prace spawalnicze prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnych zestawów automatycznego spawania. Wykonywane prace są zgodne ze wszystkimi wymogami ekologii. Całość „Siły Syberii” ma być oddana do użytku 20 grudnia 2019r. Termin oddania gazociągu do eksploatacji nie jest zagrożony.

Na polu Czajandinskim, które będzie głównym źródłem zasilania gazociągu, pracuje obecnie 5 tys. specjalistów i ponad tysiąc szt. rozmaitego sprzętu. Na początku sierpnia w trakcie wiercenia było 73 szybów gazowych i 8 szybów naftowych, górnicy wyprzedzili harmonogram wierceń o 20 tys. metrów. Po osiągnięciu planowanej mocy wydobywczej pola, będzie ono dostarczać 25 mld m3 gazu i nie mniej niż pół mld ton ropy rocznie.   

Złoża Czajandinskie i złoże Kowyktowskie, Amurska  Fabryka Przetwórstwa Gazowego i gazociąg „Siła Syberii” – stanowią nieodłączne elementy federalnego „Gazowego Programu Wschodniego”, którego celem jest stworzenie jednolitego system wydobycia, transportu i przetwórstwa gazu oraz jednolitego systemu dostaw gazu we Wschodniej Syberii i na Dalekim Wschodzie Rosji. Amurska FPG stała się też czynnikiem rozszerzającym współpracę międzynarodową Rosjan z Chińczykami, którzy jako wykonawcy wnoszą wkład w jej budowę. Szefowie współpracujących z Gazpromem chińskich firm byli obecni na uroczystości wylania pod nią fundamentów.
Foto: Kancelaria Prezydenta FR

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz