05 września 2021

Jesienne wybory w Rosji i Niemczech

  

W drugiej połowie września nasi dwaj najwięksi sąsiedzi – Rosja i Niemcy, przeprowadzą istotne dla nich – wybory parlamentarne, najpierw do Dumy Państwowej (Rosja) i tydzień później do Bundestagu (Niemcy). O ile wybory w Rosji nie przyniosą istotnych zmian personalnych, to w Niemczech nastąpi zmiana kanclerza. Do tej pory spokoju w Europie strzegła pragmatyczna i konsekwentna współpraca rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Czasem szorstka, czasem z uśmiechami, ale zawsze oparta na konsensusie i chęci wypracowania optymalnych kierunków działania.

Zmiana kanclerza w Niemczech może tą kruchą stabilność w Europie naruszyć.

 Wybory parlamentarne (do Dumy Państwowej)

W dniach 17-19 września br. odbędą się w Rosji wybory parlamentarne - do Dumy Państwowej Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej VIII kadencji, z zakończeniem głosowania w dniu 19 września.

Wybory są przeprowadzane zgodnie z mieszanym systemem wyborczym: na kandydatów z list partyjnych (225 deputowanych), którzy otrzymają minimum 5% w głosowaniu selektywnym i w okręgami jednomandatowymi (225 deputowanych) z jedną rundą głosowań.

Do 225 okręgów jednomandatowych zgłoszono 2296 kandydatów. Według stanu na dzień 4 września zarejestrowanych zostało 2035 z nich, ale stan ten może ulec zmianie, bowiem po rejestracji wiele kandydatur jest w toku postępowania sądowego.

W Centralnej Komisji Wyborczej FR zostało zarejestrowanych 14 partyjnych komitetów wyborczych, w tym - komitety wyborcze partii posiadających frakcje w Dumie VII kadencji;... 

(...)

Wybory parlamentarne (do Bundestagu)

Nie będziemy jedynym krajem, który z wielkim napięciem po wyborach w Rosji, będzie oczekiwał na wydarzenia w Niemczech. Tydzień później, 26 września nasi zachodni sąsiedzi wybiorą nowy skład parlamentu federalnego - Bundestagu. Następnie, jego członkowie zdecydują, kto zostaniem premierem rządu – kanclerzem RFN. Na tym stanowisku nastąpi zmiana. Po 16 latach stania na czele niemieckiego rządu Angela Merkel nie będzie ponownie kandydować na to stanowisko.

(...) 

Cały artykuł znajduje się pod linkiem:

https://vk.com/@sophico43-jesienne-wybory-w-rosji-i-niemczech


4 komentarze:

  1. Na Rosję zostaną nałożone sankcje na sfałszowanie wyborów do parlamentu oraz uwięzienie i torturowanie Aleksieja Nawalnego.

    OdpowiedzUsuń
  2. A gdzie są dowody na fałszowanie wyborów? Nawalny siedzi za kryminalne przewałki zgodnie z wyrokiem sądu, tak samo jak siedział (w całości zasądzoną karę) jego brat. Obaj za to samo. Z tego samego paragrafu. Aleksiej unikał kary, bo mu odraczano,ale przestano w końcu odracza i posadzono w obozie karnym a brat już wyszedł.
    Nawalnego nikt go nie torturuje. Nic mu nie grozi, włos mu z głowy nie spadnie. W wiezieniu jest bezpieczniejszy niż na wolności, zwłaszcza zagranicą.
    Lepiej się nieco zastanowić, niż pisać od rzeczy.
    A tak na marginesie - kto ma te sankcje nakładać? I za co w końcu?
    Na fałszowanie jakichkolwiek i gdziekolwiek wyborów - brak dowodów, Nawalny , zwyczajny kryminalista, sprawa wewnętrzna Rosji.

    OdpowiedzUsuń
  3. Departament Stanu USA będzie innego zdania jak ukarze Putina za fałszerstwa i łamanie praw człowieka. A dowodów na to jest mnóstwo, Przedstawiła je rosyjska opozycja. miłego dnia ..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A co ma Departament Stanu USA do Rosji? Niech się zajmie łamaniem praw człowieka we własnym Kraju! Rosyjska opozycja coś przedstawiła? Gdyby Pan oglądał oficjalne państwowe kanały rosyjskiej telewizji sam by Pan zobaczył, ja rosyjskie władze tępią takie zjawiska.
      Przyznam,że mniej w Rosji jest przykładów łamania praw człowieka niż w naszym kraju - vide polsko-białoruska granica z trupami i dziećmi,sytuacja z pandemią wirusa covid-19 w polskich szpitalach,pedofila kleru katolickiego. Mnóstwo tego łamania praw człowieka.
      Zamiast zajmować się Rosją, może USA, jak i Pan - zajmiecie się Polską?

      Usuń