29 stycznia 2019

Zmowa wywiadów przeciwko Chinom, i nie tylko. Cz.3: Nam wolno, ale im - nie


USA - CHINY
Według zachodnich mediów, szefowie wywiadów pięciu anglojęzycznych krajów skupionych do niedawna w tajnym aliansie pod nazwą "Five Eyes" (Pięć Oczu) – w lipcu ub. roku rozpoczęto pod egidą USA skoordynowaną kampanię bojkotu chińskiej firmy Huawei, najlepszej w technologiach 5G na świecie. Sytuacja staje się coraz bardziej poważna

Pierwsze "sukcesy"

Kampania przeciwko Huawei wzniecona przez „Five Eyes” zaczęła wykazywać namacalny sukces dopiero po aresztowaniu 1 grudnia ub. roku na lotnisku w Vancouver (w Kanadzie) - Meng Wanzhou, dyrektorki wykonawczej ds. finansowych Huawei. Obserwatorzy nie wykluczają, że urzędnicy amerykańscy celowo przeprowadzili atak na Huawei w Kanadzie, by skłonić rząd kanadyjski do zajęcia oczekiwanego stanowiska[1]. Nawet po dwóch spotkaniach z przedstawicielami wywiadu „Five Eyes”, premier Justin Trudeau nadal nie podejmował żadnych kroków, aby wykluczyć Huawei z 5G[2].

Pekin natychmiast zwiększył presję na Ottawę po aresztowaniu, ostrzegając o konsekwencjach ewentualnego zerwania współpracy z Huawei. Matthew Whitaker, p/o prokuratora generalnego USA poinformował, że Stany Zjednoczone postawiły Meng Wenzhou i firmie Huawei dodatkowe zarzuty, w sumie naruszenia 23 artykułów amerykańskiego prawa.

Chiny usilnie wzywają Stany Zjednoczone do natychmiastowego wycofania nakazu aresztowania dyrektor finansowej Huawei Meng Wanzhou i nie kierowania wniosku o jej ekstradycję”, powiedział dzisiaj (29 stycznia) Chin Geng Shuang, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na oficjalne zarzuty USA[3]. Chińskie MSZ Ministerstwo uważa, że USA i Kanada, nadużywając dwustronnej umowy ekstradycyjnej, zastosowały nieuzasadnione środki zapobiegawcze wobec obywatelki Chińskiej Republiki Ludowej, co jest rażącym naruszeniem jej praw.

Z drugiej strony Japonia zareagowała na areszt i ogłosiła, że rozważa bojkot Huawei. Po Norwegii, Holandia ogłosiła również, że rozważa przystąpienie do tego bojkotu[4]. Jak pisałam wcześniej - rząd niemiecki rozważa teraz zmianę kursu wobec Huawei.

Stagnacja w perspektywie
Jeśli informacje płynące z Niemiec są prawdziwe, powstaje pytanie, co kryje się za zmianą kursu, która jest diametralnie skierowano przeciwko niemieckiemu interesowi gospodarczemu.

W ubiegłym tygodniu przewodniczący Federacji Niemieckiego Przemysłu (BDI) Dieter Kempf oświadczył w kontekście afery z Huawei, że producent, niezależnie skąd pochodzi i jak się nazywa, nie będzie dział przeciwko sobie, „stanowił sam dla siebie zagrożenie"[5].

Niemiecka społeczność biznesowa jest przekonana, że zakaz korzystania w Niemczech z usług Huawei, oznaczałoby droższe i wolniejsze opracowanie systemu 5G, a tym samym spowodowanie poważnych, strategicznie niekorzystnych skutków dla niemieckich firm zajmujących się technologiami przyszłości[6].  

Poza tym, kilka niemieckich firm zaczęło już interesować się współpracą z firmami w Chińskiej Republice Ludowej, w tym Huawei - w takich sektorach gospodarczych, w których Niemcy pozostają w tyle, jak np. związanych z autonomiczną jazdą (bez kierowcy) i sztuczną inteligencją. Nikt nie wie, czy ta współpraca przyniesie pożądane zyski, jeśli Berlin będzie jednocześnie uczestniczył w staraniach o to, by jedna z najbardziej udanych i popularnych chińskich firm nie działała na terenie Niemiec.

Siedem oczu, a może więcej
Australijscy eksperci spekulują, że Berlin i Tokio mogą chcieć kupić swoje wejście do aliansu wywiadowczego "Five Eyes", kosztem udziału w bojkocie Huawei. Jak potwierdza ekspert ds. służb wywiadowczych - Erich Schmidt-Eenboom, BND od lat szuka możliwości wejścia do elitarnej piątki wywiadów[7] . Richard McGregor, starszy specjalista ds. wschodniej Azji w Instytucie Lowy w Sydney, nie wyklucza, że w przewidywalnej przyszłości zaczniemy mówić o „Seven Eyes” (Siedmiu Oczach), a nie o pięciu[8].

Nie jest to aż tak oczywiste, jak wydaje się australijskim analitykom, bowiem sojusz wywiadowczy „Pięć oczu” (Five Eyes) współpracuje już z wywiadami państw trzecich, w ograniczonym zresztą zakresie, w co najmniej dwóch grupach. I raczej nie przewiduje swego rozszerzenia.

W ramach "Ninę Eyes" (Dziewięciu Oczu) – poza angielskojęzyczną Piątką, współpracują agencje wywiadowcze z Danii, Francji, Holandii i Norwegii. Natomiast w „Czternastu oczach”, czyli w tzw. SIGINT Seniors Europe (SSEUR), gdzie mamy wyżej wymienianą dziewiątkę państw, zaproszono do współpracy agencje wywiadu z Niemiec (przyjęte, jako Niemcy Zachodnie w 1955r.), Belgii, Włoch, Hiszpanii i Szwecji Celem tej grupy jest koordynacja wymiany informacji wywiadowczych wojskowych pomiędzy jej członkami.

Ton pracy aliansowi szpiegów nadaje, działające w ramach amerykańskiej agencji NSA, jak podaje Edward Snowden, "masywne/twarde ciało", zwane Dyrekcją Spraw Zagranicznych, odpowiedzialne za współpracę z innymi zachodnimi sojusznikami, takimi jak np. Izrael.

Wewnętrzny dokument GCHQ[9] z 2009 r. mówi, że "Niemcy byli trochę zrzędliwi, że nie zostali zaproszeni do grupy 9-Eyes". Niemcy mogą nawet chcieć dołączyć do Five Eyes”.

W przeciwieństwie do członków „Five Eyes” partnerzy ze "stron trzecich" nie są automatycznie samodzielni. Wg wewnętrznego dokumentu NSA ujawnionego, przez Snowdena, "my (NSA) możemy i często to robimy, kierujemy sygnały ku większości naszych zewnętrznych partnerów ".

Cena suwerenności
Na tle przepychanek, między ambicją niemieckich tajniaków a potrzebami niemieckiej gospodarki i obawami świata biznesu, coraz więcej głosów w Berlinie zaczyna domagać się, by "Niemcy i Europa" odzyskały swą cyfrową suwerenność[10].

Przyczyną tego nieco nieuzasadnionego żądania jest to, że spośród czterech wiodących firm związanych ze sprzętem sieciowym – największe są firmy chińskie. Niekwestionowany lider - Huawei, miał w 2017 r. - 28% udziałów w rynku światowym, czwartą pozycję z udziałem 13% w tym rynku zajmuje – chińskie ZTE. Konkurują z nimi firmy skandynawskie – drugi w światowym rankingu Ericsson (z 27% udziałem na rynku globalnym) a szwedzko-fińska Nokia (23%) zajmuje trzecie miejsce.  I chociaż Skandynawowie opanowali połowę rynku globalnego (50%) a Chińczycy tylko 41%, to są po prostu na wyższym poziomie technicznym. Niemcy nie za bardzo mają jak samodzielnie konkurować na tym skandynawsko-chińskim rynku. W grudniu ub. roku Joachim Pfeiffer, rzecznik ds. polityki gospodarczej grupy parlamentarnej CDU w Bundestagu, apelował, mówiąc: „aby zachować niezależność w perspektywie długoterminowej, musimy... Zachować własne kompetencje technologiczne - nawet, jeśli w krótkim okresie jest drogie przedsięwzięcie”[11].

Dostęp dla wywiadu
Wojna z Chinami, by wyeliminować Huawei ze światowego rynku jest w interesie „Five Eyes”.  Zaspokojenie niemieckich apetytów na własne rozwiązania technologiczne w systemie 5G, niewątpliwie zapewniłoby zagranicznym służbom wywiadowczym dostęp do niemieckiej sieci 5G.

We wrześniu sojusz agencji wywiadowczych „Five Eyes" dał jasno do zrozumienia, że chce, by dostawcy łączności budowali tzw. "tylne drzwi" w swoich systemach, umożliwiając dostęp do komunikacji wywiadom z „Five Eyes” – czyli chcą dokładnie to, o co oskarżają ...Huawei.

W oświadczeniu opublikowanym online przez rząd Australii w Internecie, które później usunięto, wyraźnie stwierdza się, że należy rozważyć w celu wdrożenia "tylnych drzwi" - "środki techniczne, ustawodawcze, przymusowe lub inne" [12].

Na dłuższą metę tylko te firmy, które nie są zaangażowane w działania "Five Eyes", będą mogły tego uniknąć - na przykład Huawei.

***
  powyżej ˄ 
Cz.1.: Tajne przymierze szpiegów 





[1] Chris Uhlmann, Angus Grigg: “How the "Five Eyes" cooked up the campaign to kill Huawei”, The Sydney Morning Journal. z 13.12.2018, patrz: https://www.smh.com.au/business/companies/how-the-five-eyes-cooked-up-the-campaign-to-kill-huawei-20181213-p50m24.html

[2] Robert Fife, Steven Chase: “Five Eyes spy chiefs warned Trudeau twice about Huawei national-security risk”, The Globe and Mail (Toronto) z 17.12.2018, patrz:  https://www.theglobeandmail.com/politics/article-five-eyes-spy-chiefs-warn-trudeau-about-chinas-huawei/

[3]Chiny apelują do USA ws. dyrektor Huawei: Nie idźcie tą błędną ścieżką”, Sputnik Polska (Rosja) z 29.01.2019, patrz: https://pl.sputniknews.com/swiat/201901299692921-Chiny-USA-Huawei-ekstradycja-dyrektor-finansowy-Sputnik-Polska/

[4] Ellen Proper: “Netherlands Ponders Restrictions on Huawei Ahead of 5G Auction”, Bloomberg z 19.01.2019, patrz:  https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-01-19/netherlands-ponders-restrictions-on-huawei-ahead-of-5g-auction

[5] Markus Lücker: “Huawei droht Ausschluss vom 5G-Netz in Deutschland”. Der Tagesspiegel z  17.01.2019, patrz: https://www.tagesspiegel.de/wirtschaft/chinesischer-konzern-huawei-droht-ausschluss-vom-5g-netz-in-deutschland/23879250.html

[6] Daniel Gräfe: “Ein Ausschluss Huaweis könnte teuer werden”,  Stuttgarter Nachrichten  z 18.01.2019, patrz: https://www.stuttgarter-nachrichten.de/inhalt.spionage-verdacht-in-deutschland-ein-ausschluss-huaweis-koennte-teuer-werden.418e9b60-e086-4cb6-9e8f-ae2d943a53d7.html

[7]  Wywiad zErichem Schmidt-Eenboomem:  "Die Bundesregierung weiß, was bei der Wirtschaftsspionnage läuft", TV Arte (Niemcy) z 06.05.2015, patrz: https://info.arte.tv/de/die-bundesregierung-weiss-sehr-genau-was-bei-der-wirtschaftsspionnage-laeuft

[8] Richard McGregor: We need the Five Eyes spy network, but with oversight.  The Sydney Morning Herald z 12.01.2019, patrz: https://www.smh.com.au/national/we-need-the-five-eyes-spy-network-but-with-oversight-20190111-p50qrk.html

[9]GCHQ -  Government Communications Headquarters – brytyjska służba specjalna zajmująca się zbieraniem i oceną informacji pochodzących z rozpoznania promieniowania elektromagnetycznego wykorzystywanego w telekomunikacji.

[10] Von Thoralf Cleven (RND): “Deutschland muss seine digitale Souveränität zurückgewinnen”, Maerkische  Allgemeine z 11.12.2019, patrz: http://www.maz-online.de/Nachrichten/Wirtschaft/Huawei-und-5G-Ausbau-SPD-Politiker-fordert-Deutschland-muss-seine-digitale-Souveraenitaet-zurueckgewinnen

[11] Jak wyżej.


[12] Carolin Gißibl: Angriff der "Five Eyes" auf verschlüsselte Chats und Anrufe”,. Sueddeutsche Zeitung z  11.09.2018, patrz: https://www.sueddeutsche.de/digital/datensicherheit-verschluesselung-five-eyes-1.4124671

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz